Туристически интерес в дестинацията представляват изключителните природни дадености, планинския курорт „Семково”, единствения в източна Европа „Парк за реадаптация на танцуващите мечки в България”, запазената възрожденска жилищна архитектура, археологическите паметници, тракийските светилища, етнографското и фолклорното богатство на района. В сърцето на Ьжна Рила и Рилородопския масив, обкръжени от величествени зелени вековни гори, там, където се срещат трите вълшебни български планини - Рила, Пирин и Родопите, са се сгушили дванайсетте селища на община Белица. Прегърнатите планини изглеждаш безкрайни, сякаш me са единствен господар на света. Гледките са толкова величествени, че те поглъщат напълно и те карат да се чувстваш като птица в полет. Красивият планински град Белица е център на общината, която е съхранила за нас и за бъдните поколения магията на девствената природа. Пазарен потенциал притежават лятната планинска рекреация,
зимният ски туризъм и екотуризмът.
Радослав Ревански,кмет на община Белица: За мен хората са най-ценният капитал!
Радослав Ревански е роден през 1985 година в село Бабяк, община Белица. Средното си образование получава в СУ „Никола Вапцаров” град Белица. Завършил е Юридическия факултет на Югозападния университет в Благоевград, както и училището за политика „Димитър Паница" и програмата „Россотрудничество за външни политики“ в Москва, програмата на Държавния департамент на САЩ във Вашингтон за „Млади европейски лидери”. Ревански е бивш парламентарен секретар на спортното министерство, работил е като младши Ьрисконсулт към централния съвет на ДПС. Печели кметските избори през 2015 година. През 2016 Радослав Ревански стана финалист в категорията ,Млад европеец на годината“ на Алианса на либералите и демократите за Европа (ААДЕ) за цяла България заради водената от него устойчива политика - в диалог с гражданите и в съответствие с европейските ценности. През 2016 в националния конкурс Kmeta.bg е номиниран с приза „Кмет на годината 2016“ в категория „Паркове и градска среда“
Свстъпването ми в длъжност кмет на община Белица, целите които си поставих са насърчаване на добрите практики в сферата на развитието на човешкия ресурс и благоустрояването на управляваната от мен община.Зададох си въпроса, свързан пряко с развитието на човека и бществото, процес който се ускорява непрекъснато. За мен това бе скок към повишаване на колективната интелигентност на служителите в общинската администрация с поглед към всички кметове на населените места в община Белица.За постигане на поставените цели най-важният принцип бе да създадем и вдъхнем доверието при обслужване на обществото. Като се тръгне от широко отворените врати за всеки, премине се през хората, които отговарят на телефона, до хората които си взаимодействат ежедневно с гражданите и своевременното им обслужване. Ако гражданинът не вярва, че общината работи в интерес на хората, той ще гледа с друго око на нея и не би се включил в обществени инициативи или одобри стореното от нас. За мен е ясно, че доверието е като въздуха, който дишаме. За това и през едногодишният ми период на управление в работата на водената от мен общинска администрация, неразделно в която стоят и 12 селски кмета от населените места в общината и работа в екип, е важния фактор за постигане на определените цели и задачи. За това насочих вниманието си върху работата в професионалното усъвършенстване, етичността, прозрачността и отговорността между екипите. Изграждане на достъпни и качествени услуги в общността и в домашна среда, които да имат превантивна роля по отношения институционализацията на тези лица. Грижата за възрастните хора и хората с увреждания. Подкрепата на семейства с повишена отговорност към грижите за болни членове на семейството. Насърчаване на взаимодействието между социалните и здравните услуги. Популяризиране на културно-историческото и природно богатство, изграждане и подобряване на паркове с места за отдих и почивка, библиотека на открито, атракции за най-малките жители на общината, спортни площадки и футболни игрища. Мисля, че за една година време постигнахме много в тази посока.В началото на моя мандат, споделих с екипа ми, че е време да насочим усилията си към туризма, като един от основните приоритети за развитие на общината.
Природата ни е толкова пленителна и уникална, а малко хора знаят за това.Време е да се захващаме и да работим здраво.Да възродим зимния празник в курорта Семково, да привлечем вниманието към нас, да обновим инфраструктурата, да направим курорта Семково и община Белица привлекателна туристическа дестинация с подкрепата на правителствени институциии неправителствени организации. Затова още в първите месеци на моето управление възродихме страна. Разполага с добра инфраструктура за ски, забравения от 15 години насам зимен празник. В особено подходяща за начинаещи. Съоръженията за края на февруари, когато академичната младеж зимни спортове са представени от 7 ски писти с почива и спортува в своите туристически бази, обща дължина 3150 м, които се обслужват от 7 влеразположени в нашия курорт, възстановихме „Зи- ка с капацитет 350 - 400 души на час. През лятото мен празник Белица - Семково - 2016”. е възможен и преход от Семково до Парка за реадап Няма съмнение, че Рила е най-красивата планина тация на танцуващите мечки. На територията на в България през всички сезони на годината. Тя крие общината е изградена инфраструктура и са марки прекрасни кътчета, сгушени в полите й, а Семково рани туристически маршрути, които свързват плае един от най-старите зимни курорти в нашата нинския курорт, Парка с мечките и града със забележителностите наоколо. Общината ни е осеяна с езера, реки, водопади, бистри ручеи и потоци. Центърът - Белица, притежава тих и спокоен градски облик. Гостите на града могат да се насладят на сградите и дворовете, които са потънали в красота от летни - зелени и есенни багри, а от планините идва уханният полъх на боров въздух, което създава уникално усещане за спокойствие.
Разполагаме с условия и за културно-историче Семново писта север 1 ски туризъм. Открити са артефакти за следиот живот, датиращи от ранния неолит, тракийско светилище край с. Бабяк; Бабячката чука - най-значителният тракийски култов обект; тракийското светилище в м. Темницко, м. Беличка чука; м. Крастава могила - обект със статут на археологически паметник на културата с предварителна категория от национално значение. В Археологическия отдел на Историческия музей е изложен уникален дървен саркофаг отпреди 2500 години, в който е бил погребан знатен тракиец. Саркофагът на конника, както е познат е един от най-интересните експонати в музея, и единственият на Балканите. Като кмет на малка община, но с огромни възможности за развитие, имам амбицията да създадем необходимите условия, за да стане Белица по-добро място за живеене, така че младите хора да останат тук и да се развиват в среда с по-добри възможности. Няма спор, че младите хора са бъдещето на нашата държава, и аз съм убеден, че община Белица може да се представи достойно с най-добрите си страни пред България и пред света. Аз съм млад човек. Обичам родината си и родното си място. Мечтая да видя Белица като модерна и европейска община, хората да имат достоен живот и да са сплотени. Затова използвам цялата палитра от управленски възможности и кандидатстваме по европейски програми, за да вкараме свежи инвестиции в общината. Основната ми задача е повишаване на жизнения стандарт чрез създаване на работни места, привличане на инвеститорски интерес и приобщаване на човешкия ресурс за съвместна работа на местно, регионално, националнои международно ниво.
В настоящия момент с екипа ми сме представили и работим по редица проекти по европейските оперативни програми, капиталови и собствени средства. Някои от тях са одобрени, други преминали етапа на класиране и сме в очакване за подписване на договори.В общинския център -
Белица, в селата Бабяк, Дагоново, Кузьово, Черешово и Горно Краище, създадохме условия за местното население терени за отдих и спорт: Детски площадки , зелени места за отдих и почивка, спортни и футболни игрища.Започваме и саниране на сградата на общината. Пример за това е и Програмата INTERREG и проектът „Възстановяване на обекти от историческо и културно значение и опазване на материалното и нематериалното културно наследство в Белица и Македонска Каменица", който включва основен ремонт на сградата на градското читалище „Георги Тодоров - 1885". По Програмата INTERREG проекта„Разгръщане на туристическия потенциал на общините Белица и Карбинци чрез сътрудничество за устойчиво използване на природните и културните ресурси". По него през м. април 2017 ще реконструираме алейната мрежа в курорта Семково. Подготвихме и четири проекта, които внесох в Областната разплащателна агенция в Благоевград. Експертите нямат забележки, всичко е изрядно технически. Убеден съм, че с реализирането на проектите инфраструктурата в региона ще се подобри с помощта на европейските пари. Първият от тях е на стойност 1 млн. евро и е за довършване на ремонта на улици в селата Горно Краище, Краище и Дагоново, както и за рехабилитация на уличната мрежа в общинския център и в с. Бабяк.Няма да крия, че състоянието на улиците в Белица е, меко казано, обидно за общински център.Нищо не е правено години наред. Те се нуждаят от спешно възстановяване. Затова разчитаме на средства от Програмата за развитие на селските райони, както и на плануваните капиталови разходи от 568 700.00 лв. Подобрим ли инфраструктурата, ще дадем тласък и на туризма. Свързан с неговото развитие е и вторият проект - за рехабилитация на част от шосето от Белица до курорта Семково. Участъкът е с дължина 5 км. В проекта са предвидени още два обекта - пътят между селата Краище и Лютово с дължина 7 км, както и пътната отсечка между селата Палатик и Черешово с дължина под 1 км. Стойността на този проект е 3 млн. евро.
Що се отнася до социалната политика на общината, ще извършим реконструкция на СУ „Св. св.Кирил и Методий” и читалището в Белица. От проектите по Програмата за трансгранично сътрудничество, като ще отбележа само няколко от тях.Проектът „Устойчиво използване на природните
ресурси в трансграничния регион Белица - с. Липково - Р Македония“ е в партньорство на училището в македонското село с нашето в с. Бабяк, като основните дейности по него са за внедряване на енергоспестяващи мерки и купуване на училищно оборудване. По Програмата за трансгранично сътрудничество Гърция - България ще изградим Дневен център за стари хора и ще създадем интернет платформа на социалните предприятия. Водещ партньор тук е Научното дружество за социално сближаване и развитие (EPEKSA), Гърция, а партньори са Институтът на потребителите, Кавала,Гърция, и нашите общини Петрич и Белица.Другите проекти са за реконструкция на СУ„Св. св. Кирил и Методий” и читалището в Белица.
В училището ще ремонтираме покрива, ще направим парна инсталация, спортни игрища, ще подобрим енергийната ефективност на сградата”. По Програма за развитие на селските райони 2014 - 2020, мярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ кандидатстваме с Проект „Вътрешен ремонт и оборудване прилагане на мерки енергийна ефективност и захранващо - частично парно отопление в сградата на НЧ "Георги Тодоров - 1885” гр. Белица. По същата програма и мярка кандидатстваме за финансиране с Проект „Интерактивни културно-информационни афиши в населените места на територията на община Белица” за създаване на културно-информационни модули - електронна библиотека, включваща: Информация за организиране на концерти; за художествени изложби,за театрални представления; за промоции за книги; за читалищна дейност в областта; за провеждане на фестивали; за кино премиери и афиш; за културно - исторически паметници на територията на областта; за пленери; за изяви на самодейни танцови и музикални състави..На 01.07.2016 г. между Агенцията за социално подпомагане чрез Дирекция „Международно сътрудничество,програми и европейска интеграция” и Община Белица се сключи договор за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Осигуряване на топъл обяд Основната цел за нас е да се избегне намаляването на живеещите в бедност лица, чрез подпомагането им с храна и да се подобри качеството им на живот. За първи път от услугата се възползват и малките населени места от Община Белица. Храната се доставя по домовете на потребителите от гр. Белица, с.Краище, с. Дагоново, с. Горно Краище, с. Бабяк, с.Лютово, с. Кузьово.Предлагаме и услугата Домашен социален патронаж.В момента от услугата се възползват 50 потребители. Кухнята приготвя и доставя обедна храна /включва 3 ястия/ на общо 228 ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий” гр. Белица и ОУ „Св. Паисий Хилендарски” с. Краище.По проект „Постигане на независимост и социална интеграция на възрастни и хора с увреждания на територията на Община Белица» Предоставяме социални и други услуги за подобряване качеството на живот и преодоляване на социалната изолация на възрастни хора над 65 години в невъзможност за самообслужване и на хора с увреждания.Накрая ми позволете с настъпването на Коледните и Новогодишни празници, да поздравяенипа на редакцията на сп. „Човешки ресурси“, носителите на Националния златен приз „Човешки ресурси 2016“, на Вашите читатели, на всички българи с пожелание за мирна, здрава,щастлива и благодатна 2017 година.